Alkohol
Broszura: Alkohol Młodzież
Alkohol jest najpopularniejszą substancją psychoaktywną wśród dzieci i młodzieży. Popularność alkoholu może wynikać z braku wiedzy na temat jego szkodliwości, szczególnie w młodym wieku, dlatego poniższa broszura zawiera te i inne ważne informacje. Ponadto jest źródłem, z którego młodzi ludzie mogą zaczerpnąć wiedzę na temat faktów i mitów na temat alkoholu, jak w asertywny sposób odmówić w sytuacji, gdy będą namawiani do picia alkoholu oraz gdzie mogą znaleźć pomoc w sytuacji problemowej. Broszura ta będzie idealnym uzupełnieniem prowadzonych programów profilaktycznych na temat szkodliwości środków psychoaktywnych, w tym alkoholu.
Broszura: Alkoholizm Dorośli
Broszura skierowana do osób dorosłych powstała w ramach kampanii Bo życie jest lepsze niż picie, której głównym celem jest zwrócenie uwagi na problem alkoholizmu. Ukazuje wpływ nadużywania alkoholu na organizm człowieka, w tym podkreśla jego kancerogenne oddziaływanie, a osoby zmagające się z uzależnieniem dowiedzą się, gdzie szukać pomocy. Przedstawia również trzy wzory spożywania alkoholu: picie ryzykowne, picie szkodliwe i uzależnienie od alkoholu oraz wyjaśnia najczęstsze mity dotyczące alkoholu. Broszura zawiera również test rozpoznawania zaburzeń związanych z piciem alkoholu AUDIT, dzięki któremu możliwe jest określenie występującego wzorca spożywania alkoholu.
Broszura: Profilaktyka FAS dla rodziców i mieszkańców
Broszura adresowana jest do osób dorosłych (mieszkańców, rodziców). Czytelnicy odnajdą
w jej treści informacje dotyczące Płodowego Zespołu Alkoholowego, czyli FAS (skrót od ang. Fetal Alcohol Syndrome). Odbiorcom przedstawiony jest „obraz” dziecka z FAS, a także źródła, gdzie mogą oni uzyskać pomoc. Czytelnicy zachęceni zostaną do odpowiedzialnego wypełniania roli rodzica, a ponadto zmotywowani do tego, by przestrzegać innych przed negatywnymi konsekwencjami spożywania napojów alkoholowych w trakcie trwania ciąży.
Plakat FAS – Chcesz mieć zdrowe dziecko – nie pij w czasie ciąży
Plakat Alkohol (Młodzież)
Plakat adresowany jest do dzieci i młodziezy szkolnej. Dzieki niemu czytelnicy dowiedzą się, jak alkohol wypływa na ich organizm oraz gdzie mogą zwrócić się w razie problemu uzależnienia. Plakat ten będzie idealnym uzupełnieniem prowadzonych programów profilaktycznych na temat szkodliwości środków psychoaktywnych, w tym alkoholu.
Plakat FAS – Kiedy kobieta w ciąży pije, dziecko pije razem z nią
Plakat adresowana jest do osób dorosłych (mieszkańców, rodziców). Czytelnicy odnajdą
w jego treści informacje dotyczące Płodowego Zespołu Alkoholowego, czyli FAS (skrót od ang. Fetal Alcohol Syndrome). Odbiorcom przedstawiony jest „obraz” dziecka z FAS, a także źródła, gdzie mogą oni uzyskać pomoc. Czytelnicy zachęceni zostaną do odpowiedzialnego wypełniania roli rodzica, a ponadto zmotywowani do tego, by przestrzegać innych przed negatywnymi konsekwencjami spożywania napojów alkoholowych w trakcie trwania ciąży.
Plakat: Alkohol Wybierz Życie (Pedagodzy)
Plakat: Alkoholizm Dorośli
Plakat skierowany do osób dorosłych powstały w ramach kampanii Bo życie jest lepsze niż picie wyjaśnia czym jest uzależnienie od alkoholu i jakie niesie ze sobą zagrożenia - przestrzega przed szkodliwym wpływem nadużywania alkoholu na zdrowie, w tym zwiększonym ryzykiem zachorowania na co najmniej siedem rodzajów nowotworu. Zawiera również informacje, gdzie osoby uzależnione mogą znaleźć pomoc i wsparcie w walce z uzależnieniem.
Zawieszka na butelkę: Alkohol NIE dla nieletnich
Obowiązkiem osób sprzedających napoje alkoholowe, jest przestrzeganie zakazu sprzedaży nieletnim przez cały rok. W okresie wakacyjnym zadanie to ulega utrudnieniu, ze względu na obserwowane nasilenie bezpośrednich prób zakupu przez dzieci i młodzież, jak również pomysłowych pośrednich (np. poprzez charakteryzację, delegowanie starszych kolegów) sposobów pozyskania alkoholu. Materiały z tej części pakietu przypomną sprzedawcom ich profilaktyczną rolę, odwołując się do możliwych konsekwencji prawnych i społecznych zdopingują do kontroli dokumentów potwierdzających wiek osób budzących ich podejrzenia oraz uwrażliwią na sytuacje pozyskania alkoholu przy udziale osób trzecich.